آرتروز دست

آرتروز دست

دست برای حرکت کردن نیاز به مفاصلی دارد که با دو استخوان در اطراف آن احاطه شده است .بر روی این استخوان ها لایه ای لغزنده غضروف وجود دارد . در داخل استخوان و مفاصل بافت همبندی به نام کپسول مفصلی وجود دارد که خود دارای بافتی به نام سینوویوم می باشد. نقش این بافت در دست اینست که با ترشح مایعی شفاف و لغزنده باعث تسهیل در حرکت استخوان ها بر روی یکدیگر می شود . در اثر بیماری آرتروز دست غضروف مفصلی به تدریج دچار فرسایش و تخریب شده و در نهایت باعث از بین رفتن لایه غضروف می شود . در نتیجه دو استخوانی که در مجاورت هم به وسیله این لایه قرار داشتند در تماس مستقیم قرار می گیرند و روی یکدیگر حرکت می کنند که فرد در این موارد دچار درد و ناراحتی در این ناحیه می شود . همچنین در اثر تماس این دو استخوان لایه سینوویم تحریک به تولید ترشحات لغزنده می شود که ازدیاد تولید این مایعات باعث تجمع مایع در مفصل می شود و فرد درد زیادی را متحمل می شود .

آرتروز دست

آرتروز دست

علت آرتروز دست

  1. علل ژنتیکی و مادرزادی : برخی افراد دارای ساختاری می باشند که دچار آرتزور مفاصل از جمله آرتروز دست ، زانو و ستون مهره می شوند.
  2. آسیب مفاصل در اثر انجام فعالیت های سنگین
  3. سابقه داشتن شکستگی مفاصل در صورتی که به درستی درمان نشود در اثر تماس مستقیم سطوح ناصاف با یکدیگر غضروف مفصلی تخریب می شود و در نهایت منجر به آرتروز می شود.

علائم آرتروز دست

  • درد در دست به صورت مداوم یا در هنگام انجام فعالیت
  • محدودیت در حرکت دادن دست
  • التهاب و تورم ( در برخی موارد )
  • خشک شدن مفاصل دست مخصوصا در هنگام بیدار شدن از خواب که به مدت 5 الی 10 دقیقه فرد نمی تواند دست خود را به درستی حرکت دهد.
  • ایجاد زوائد استخوانی در اطراف مفصل که باعث محدودیت در حرکت استخوان ها می شود و به شکل برجستگی و تورم در دست مشاهده میشود.

تشخیص آرتروز دست

در ابتدا پزشک متخصص ارتوپدی با معاینه بالینی آرتروز دست را تشخیص می دهد. پزشک برای تشخیص دقیق تر از رادیوگرافی ساده استفاده می کند . در این روش تصویربرداری زوائد استخوانی ، نامنظمی های مفاصل و کیست های کوچک دیده می شود.

درمان آرتروز دست

در ابتدا فرد باید استراحت کرده و از هرگونه فعالیتی که منجر به آسیب بیشتر شود جلوگیری کند . استراحت دست به کاهش تورم و درد کمک می کند. برای این منظور بهتر است از آتل نگشتی و مچ بند برای دست مخصوصا در هنگام شب استفاده کرد . داروهای غیر کورتونی و غضروف ساز برای کاهش عوارض تجویز می شود . درمان فیزیوتراپی به بهبود موقت آرتروز دست کمک می کند. در صورتی که با این روش ها درمان صورت نگیرد از روش جراحی استفاده می شود .

برای اطلاع از بهترین متخصص ارتوپد در تهران روی ادامه مطلب کلیک کنید .

برخی از خدمات دکتر فلاح متخصص ارتوپدی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

                                                                                                        

 

                                                                                                

                                                                                                           

 

پاسخ

یازده − هفت =