آرتروز شانه

آرتروز شانه

آیا هنگام حرکت دست ها احساس ناخوشایندی دارید؟

آیا می دانستید آرتروز شانه قدمتی به اندازه زندگی بشر دارد؟

با ما در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات خود در مورد بیماری شایع آرتروز شانه همراه باشید.

مفصل شانه یک مفصل کروی شکل است که مسئول حرکات شانه می باشد. در یک فرد سالم سر استخوان بازو از یک غضروف نرم که اجازه حرکت مفصل را می دهد تشکیل شده است. این غضروف به عنوان جذب کننده ضربات وارده به شانه نیز کاربرد دارد. در زمان ابتلا به بیماری آرتروز شانه، قسمتی از غضروف در اثر تخریب و فرسایش لاغر شده و یا از بین می رود. همچنین لایه غضروفی سر استخوان بازو نیز ممکن است دچار تخریب و فرسایش شود. با تخریب این غضروف ها، استخوان های دو طرف مفصل شانه در مجاورت هم قرار گرفته و در اثر ساییده شدن آن ها درد و التهاب به بار می آید.

آرتروز-شانه

آرتروز-شانه

بیماری آرتروز شانه با  تحلیل غضروف مفصلی و رشد خوارهای استخوانی در ناحیه کتف و شانه ها همراه می باشد. این عارضه موجب تخریب بافت های اطراف می گردد. در ابتدا در سطح استخوان فیبرالاسیون رخ می دهد. با گذشت زمان و گستردگی فیبرالاسیون در استخوان های زیرین، انقطاع سطوح مفصلی عمق بیش تری می یابد و با قطعه قطعه شدن غضروف و آزاد شدن آن به داخل مفصل، تخریب ماتریکس مفصل بروز می کند و سر انجام غضروف کاملاً از بین می رود.

علائم آرتروز شانه

همچون هر عارضه دیگری آرتروز شانه هم با علائم و نشانه هایی همراه می باشد که در صورت مواجه با آن ها می بایست هر چه سریعتر به پزشک متخصص ارتوپد جهت بررسی و درمان مراجعه شود.

 1. خشکی و درد مفاصل در ناحیه شانه و کتف
 2. محدودیت حرکت و کاهش انعطاف پذیری شانه ها و عدم چرخش دست در ناحیه کتف
 3. صدای ساییدگی در هنگام حرکت دست
 4. قفل شدن مفصل شانه حین حرکت

علت آرتروز شانه

هرچند که در برخی موارد علت اصلی بیماری آرتروز هنوز نامشخص است، اما در ذیل به برخی از علل عمده این عارضه اشاره می کنیم:

  1. استفاده نادرست از اندام های بالاتنه نظیر دست، کتف و شانه ها با برداشتن اجسام سنگین و با شیوه نادرست.
  2. تروماهای مکرر ( آسیبی که بر اثر فشار و یا تصادف ایجاد می گردد)
  3. افزایش سن
  4. جنس مونث به دلیل یائسگی ها و بروز پوکی استخوان، شانس بیش تری برای ابتلا به این عارضه دارد.
  5. شکستگی مفصل شانه و عدم رسیدگی یا بدجوش خوردن آن

همچون هر عارضه دیگری آرتروز شانه هم با علائم و نشانه هایی همراه می باشد که در صورت مواجه با آن ها می بایست هر چه سریعتر به پزشک متخصص ارتوپد جهت بررسی و درمان مراجعه شود.برای مشاوره و تعیین وقت قبلی بادکتر احسان فلاح متخصص ارتوپدی شماره های 02166439865 – 09390202004 تماس بگییرید . برای ارتباط با دکتر به اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان آرتروز شانه

زمانی که با علائم فوق به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه می نمایید، وی با انجام تست و گرفتن شرح حال شما بهترین راه درمانی را انتخاب می کند. در صورتی که مفصل شانه به حدی تخریب شده باشد که شما را از فعالیت های روزمره باز دارد و تمام درمان های دارویی و فیزیوتراپی ناموفق باشد، در این مرحله می توان از عمل جراحی تعویض مفصل شانه به عنوان آخرین حربه استفاده کرد. در صورت عدم رسیدگی به موقع ممکن است مفصل شانه از کار افتاده و یا دامنه حرکات آن کم شود.

پاسخ

هشت + هجده =