آرتروز چیست؟

آرتروز چیست؟

هر مفصل از دو استخوان که روبه روی یکدیگر قرار گرفته اند، تشکیل شده است. این دو استخوان در سطح مفصلی دارای یک غضروف مفصلی می باشند. غضروف مفصلی باعث تسهیل حرکت دو استخوان بر روی یکدیگر می شود. هر مفصل بزرگ و کوچکی در بدن که دارای غضروف مفصلی باشد می تواند دچار آرتروز شود. آرتروز یک پروسه طبیعی در بدن می باشد و با بالا رفتن سن این ساییدگی اتفاق می افتد.

 

هر مفصل بزرگ و کوچکی در بدن که دارای غضروف مفصلی باشد می تواند دچار آرتروز شود. آرتروز یک پروسه طبیعی در بدن می باشد و با بالا رفتن سن این ساییدگی اتفاق می افتد.  برای مشاوره و تعیین وقت قبلی بادکتر احسان فلاح متخصص ارتوپدی شماره های 0216643986509390202004 تماس بگییرید . برای ارتباط با دکتر به اینستاگرام مراجعه کنید.

 

علائم آرتروز

  • درد: مفصل اگر غضروف سالمی داشته باشد دارای حرکتی نرم روان و بدون درد دارد اما اگر غضروف مفصلی تخریب شود و آرتروز ایجاد شود اولین نشانه ای که بروز می کند درد ، محدودیت حرکتی، سختی و سفتی حرکت مفاصل می باشد یعنی مفصل دیگر آن حرکت نرم و روان قبلی را ندارد و هنگام انجام فعالیت درد در مفاصل احساس می شود.
  • خشکی صبحگاهی مفاصل: اگر مفصلی به مدت طولانی بی حرکت بماند در چند دقیقه شروع حرکت آن مفصل، خشکی بیشتری احساس می شود که این خشکی صبحگاهی مفصل می تواند یکی دیگر از نشانه ها و علائم آرتروز باشد.
  • تغییرات ظاهری مفصل: به مرور زمان که آرتروز پیشرفت می کند تغییرات ظاهری در مفصل ایجاد می شود . این تغییرات شامل متورم شدن مفصل به علت آب آوردن یا به علت استخوان سازی اطراف مفصل که باعث می شود مفصل بزرگتر و شکلی غیرطبیعی به خود گیرد. موارد ذکر شده تغییرات بعدی آرتروز می باشند. در شروع آرتروز درد و کاهش دامنه حرکتی بازرتر می باشد.
آرتروز چیست؟

آرتروز چیست؟

عوامل ایجاد آرتروز زود رس

در بدن انسان از سن 30 یا 40 سالگی شروع ساییدگی و تخریب مفاصل زده می شود و تا سن 70 یا 80 سالگی نشانه های آرتروز بروز می کند. اما در برخی افراد نشانه های آرتروز زودتر از این سن اتفاق می افتد که این مساله طبیعی نیست و ممکن است عواملی مانند صدمات ورزشی، انحناهای موجود در اندام تحتانی و شکستگی های داخل مفصلی موجب بروز آرتروز زود رس در این افراد شود.

درمان آرتروز

ساییدگی مفصل یا آرتروز یک درمان قطعی و کلی ندارد اما با رعایت یک سری نکات از شدت و پیشرفت این بیماری جلوگیری کرد. یکی از مهم ترین و ساده ترین اقداماتی که می توان با انجام آن از علائم آزار دهنده آن کاست اصلاح تغیر سبک زندگی یا لایف استایل زندگی می باشد. دومین نکته کاهش سطح فعالیت های بدنی و عدم استفاده از پله و مسیرهای شیب دار و فشار آورن به مفاصل می باشد. همچنین انجام نرمش های کششی و تقویتی می تواند تا حد زیادی انعطاف مفاصل را حفظ کند. پیاده روی یکی از بهترین و ساده ترین نرمش هایی است که فرد می تواند با انجام آن می تواند بروز بیماری آرتروز را به تاخیر بیندازد. کاهش وزن نیز تا حد زیادی در کاهش در کم کردن علائم بیماری آرتروز نقش بسزایی دارد.

 

مقالات مرتبط با این مطلب:

علت و درمان خشکی مفاصل صبحگاهی چیست؟

آب آوردن زانو

پاسخ

دوازده + سیزده =