آسیب های ورزشی زانو

آسیب های ورزشی زانو

زانو به عنوان بزرگترین مفصل در بدن بوده  که نقش حیاتی دارد . این عضو دارای آناتومی پیچیده در عین حال آسیب پذیر می باشد .  از آنجائیکه این مفصل در اثر عواملی تحت فشار قرار می گیرد دچار آسیب می شود و در افرادی که ورزشکار هستند بسیار شایع می باشد. در ادامه درباره شایع ترین آسیب های ورزشی زانو می پردازیم .

آسیب-های-ورزشی-زانو

آسیب-های-ورزشی-زانو

انواع آسیب های ورزشی زانو 

انجام فعالیت های ورزشی عامل مهمی در آسیب های زانو می باشد . طبق بررسی های انجام شده بیشترین آسیب زانو در بین افراد با میانگین سنی 15 تا 27 سال بوده که درصد زیادی از آنها ورزشکار بوده اند. 60 درصد از جراحی های مربوط به آسیب های زانو در میان ورزشکاران بوده است . شایع ترین آسیب های زانو در اثر ورزش به شرح ذیل می باشد:

  1. پارگی یا پیچ خوردگی رباط زانو

در زانو رباط صلیبی به نام ACL وجود دارد که در بین ورزشکاران بسکتبال یا فوتبال ممکن است در حین بازی یا فشار ناشی از ضربه دچار پیچ خوردگی یا پارگی می شوند. که در صورتی که درمان نشوند احتمال ابتلا به آرتریت مفصلی وجود دارد .

  1. رگ به رگ شدن

امکان رگ به رگ شدن و کشش در رباط صلیبی زانو در اثر ضربه یا پرش ناگهانی ایجاد می شود . این آسیب بیشتر در بین ورزشکاران والیبال ، بسکتبال و فوتبال بیشتر از سایرین مشاهده می شود .

  1. پارگی مینیسک زانو

پارگی مینیسک زانو یکی از آسیب های شایع و جدی در بین افراد می باشد که در اثر چرخش روی پاشنه ، تاب خوردن زانو و برخورد فردی ایجاد می شود. علائم این آسیب شامل :

  • احساس درد در زانو
  • تورم
  • سفتی مفاصل
  • مشکل در حرکت دادن پا
  • قفل کردن
  1. شکستگی زانو

در اثر فعالیت های ورزشی ، سقوط ، تصادف رانندگی استخوان زانو دچار شکستگی می شود که شایعترین استخوان ، کشکک می باشد .

  1. سندرم درد پاتلوفمورال

استفاده بیش از حد زانو باعث این بیماری درد ناک می شود که اغلب در دوندگان و دوچرخه سواران مشاهده می شود .

درمان آسیب های ورزشی زانو

آسیب های زانو در اثر فعالیت های ورزشی اغلب با روش های توانبخشی مانند استراحت و فیزیوتراپی بهبود می یابد و در برخی موارد نیاز به جراحی می باشد که تشخیص آن توسط پزشک متخصص ارتوپدی می باشد .

برای اطلاع از بهترین متخصص ارتوپد در تهران روی ادامه مطلب کلیک کنید .

برخی از خدمات دکتر فلاح متخصص ارتوپدی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

پاسخ

سیزده − 9 =