انحراف زانو

انحراف زانو

آیا انحراف زانو یتان اعتماد به نفستان را گرفته است؟

آیا از جراحی زانو خود می ترسید؟

با ما در این مقاله به جهت افزایش اطلاعات خود در مورد انحراف زانو همراه باشید.

فرم زانو ها نیمی از زیبایی اندام ما را به خود اختصاص می دهند. همچنین تحمل بیش تر وزن بدن ما بر عهده زانو ها می باشد. در صورت وجود هر گونه انحراف در زانو، وزن بدن به درستی تقسیم نشده و نه تنها انحراف زانو ها بیش تر می شود، بلکه به سایر اندام های بدن نیز فشار وارد می آید.

انحراف-زانو

انحراف-زانو

درمان انحراف زانو

کسانی که دارای انحراف زانو هستند به دلیل باور اشتباه عمومی و نداشتن اطلاعات کافی به شدت از جراحی می ترسند. در باور غلط عمومی جراحی زانو بسیار دردناک توصیف شده و با شکستن استخوان همراه است.اما گفتنی است شکستنی که با خورد شدن همراه می شود بر اثر انرژی کنترل نشده پدید می آید. در این جراحی یک برش کنترل شده بر روی زانو زده می شود. این در حالی است که در اتاق عمل برای فرم دادن زانو ها از وسایل مخصوص و طی فرآیند تدریحی بهره می گیرند.

انحراف زانو به خارج

انحراف زانو به خارج از بدن را زانوی پرانتزی گویند. این نوع انحراف از سایر موارد شایع تر می باشد. این ضایعه موجب می گردد تا مرکز ثقل بدن تغییر کند و در طریقه ایستادن بسیار تأثیر گذار است. ایستادن های اشتباه موجب کمر دردهای مضمن می شود. علل زانوی پرانتزی به دو دسته تقسیم می گردد:

  1. انحراف در استخوان ساق پا

این انحراف گاهاً به دنبال صافی کف پا پدید می آید. در صورتی که انحراف زانو شدید باشد، با گذاشتن دستگاه مخصوص بر روی ساق پا از انحراف بیش تر جلوگیری کرده و آن را به حالت استاندارد بازمی گردانند. روند درمانی با این روش به صورت تدریجی است.

  1. انحنا بر اثر سابیدگی قسمت داخلی زانو

این عارضه بیش تر در افراد مسن یافت می شود و با افزایش سن وخیم تر می گردد. نام دیگر این ضایعه آرتروز زانو است و فقط با جراحی زانو بهبود می یابد. این جراحی در صورتی که سن فرد مناسب باشد با تعویض مفصل زانو همراه است.

انحراف زانو به داخل

انحراف زانو به سمت داخل بدن را در اصطلاح زانو ایکس و یا ضربدری گویند. بهتر است بدانید روند درمانی این ضایعه نسبت به سایر انحراف ها سخت تر می باشد. زیرا اعصاب پا از قسمت بیرونی رد می شود. بنابراین امکان فشار ناگهانی به پا وجود ندارد. لذا می بایست حتماً درمان به صورت تدریجی انجام گیرد.

در صورت وجود هر گونه انحراف در زانو، وزن بدن به درستی تقسیم نشده و نه تنها انحراف زانو ها بیش تر می شود، بلکه به سایر اندام های بدن نیز فشار وارد می آید.برای مشاوره و تعیین وقت قبلی بادکتر احسان فلاح متخصص ارتوپدی شماره های 02166439865 – 09390202004 تماس بگییرید . برای ارتباط با دکتر به اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان انحراف زانو با ورزش

در صورتی که انحراف زانو ها زیاد نباشد، با ورزش های مخصوص فیزیوتراپی در بازه طولانی مدت قابل درمان است. ولی در صورتی که زانو ها به طور کامل به بیرون و یا داخل بدن برگشته باشد تنها راه درمان عمل جراحی انحراف زانو ( استئوتومی) توسط متخصص فیزیوتراپی می باشد. همچنین درمان به روش ورزش تنها در سنین پایین و زمانی که استخوان ها هنوز به طور کامل شکل نگرفته اند می تواند مفید باشد.

پاسخ

5 + شانزده =