بهترین پروتز لگن

بهترین پروتز لگن

اکثر اوقات اجزاء پروتز از فلز و پلاستیک ساخته شده اند . سر استخوان ران و پایه متصل به آن فلزی است . قطعه کاسه از پلاستیک مقاوم ساخته شده است . تمامی این اجزاء در کنار همدیگر ، مفصل مصنوعی را می سازند که می توانند به راحتی حرکت کند و در ضمن مقاوم و محکم بوده و اصطکاک خیلی کمی در هنگام حرکت سر استخوان در کاسه به وجود آید .

بهترین پروتز لگن

بهترین پروتز لگن

جنس پروتز لگلن

رایج ترین سطوح مفصلی تحمل کننده وزن که با هم مرتبط هستند از جنس فلز بر روی پلی اتیلن است . فلزی که برای قطعه سر استخوان ران و پایه متصل به آن مورد استفاده قرار می گیرد الیاژهایی مانند استیل ضد رنگ ، کیالت کرومیوم و تیتانیوم می باشد . الیاژ ترکیبی از چند فلز است که استحکام بیشتری را فراهم می کند .

عمر پروتز لگن

در حالت ایده آل فلز مورد نظر باید خنثی ، مقاوم در مقابل خوردگی ، غیر مغناطیسی و سازگار با بدن انسان باشد . طول عمر بالایی داشته باشد و در مقابل خم شدن هم مقاوم باشد . اولین قطعه ایمپلنت طراحی شده که به وسیله charnly ساخته شد از جنس استیل ضد زنگ بود . اما امروزه اکثر پروتزها از آلیاژ تیتانیوم یا کبالت کرومیوم ساخته شده اند . طول عمر پروتزهای جدید لگن ، بیشتر از نوع استیل آن می باشد .

جنس پروتز لگن در ماندگاری جراحی تعویض مفصل لگن موثر می باشد .  دکتر فلاح متخصص ارتوپدی از روش های نوین و پیشرفته برای این بیماری استفاده می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02166439865 – 09390202004 تماس بگییرید . برای ارتباط با دکتر به  اینستاگرام مراجعه کنید .

بهترین پروتز لگن

کیالت کرومیوم بهترین فلز برای سطوح متحمل وزن در سر استخوان ران است . همچنین در مقابل فرسودگی نسبتا مقاوم بوده و کمتر ممکن است در سطح دچار شکستگی شود . تیتانیوم به خاطر بافت قابل ارتجاعی که دارد آلیاژ بهتری برای پایه متصل به سر استخوان ران می باشد و به به بافت طبیعی استخوان نزدیک تر است . ساختار بیشر پروتز ها به همین صورت یعنی سر پروتز از جنس کبالت کرومیوم و استم از جنس تیتانیوم می باشد .

قیمت انواع پروتز لگن

سطح متحمل وزن برای کاسه لگن از جنس پلی اتیلن با وزن مولکولی بالاست که یک آلیاز قوی و از لحاظ شیمیایی خنثی می باشد . پلی اتیلن یکی از پرمصرف ترین پلاستیک هاست . مونومرهایی که از تکرار پلی مری اتیلن که به طور شیمیایی به همدیگر وصل می شوند ، به وجود می آید .

اولین کاسه مصنوعی که ساخته شد از جنس پلی اتیلن بود که جهت کارگزاری با سیمان ارتوپدی طراحی شد . اکثر کاسه های ساخته شده امروزی ترکیبی از لایه داخلی از جنس پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا و لایه خارجی فلزی هستند. فلز به کار رفته ، معمولا تیتانیوم است . لایه فلزی ، پلی اتیلن را تقویت کرده و از تغییر شکل آن در اثر فشارهای وارده جلوگیری می کند . همچنین این لایه به صورتی ساخته شده که با رشد استخوان به درون آنها ، دیگر نیازی به استفاده از سیمان ارتوپدی در این ناحیه نیست .

تحقیقات در مورد یافتن ماده پایدارتر برای ساخت پروتزها ادامه دارد تا بتواند در مقابل نیروهای فشاری در مفصل لگن مقاومت بیشتری داشته باشد .

نحوه جاگذاری پروتز در لگن

اجزای پروتز مفصل لگن ممکن است درون استخوان فشار داده شده و محکم شود و یا اینکه به وسیله سیمان ارتوپدی در استخوان قرار گیرند . در روش اول در واقع پروتز در فضایی در استخوان که هم اندازه خودش است ، فشار داده شده و محکم می شود . در ابتدا تمام تعویض های مفصل لگن با استفاده از سیمان ارتوپدی انجام می شد . البته سیمان به عنوان پرکننده استفاده می شد نه به عنوان برچسب و در واقع فضای بین ایمپلنت و استخوان را پر می کرد . در آن زمان فقط دو یا سه سایز برای کاسه و سه یا چهار سایز برای پایه استخوان ران موجود بود. بنابراین محکم شدن یکی از این سایزها در استخوان بدون وجود سیمان ارتوپدی ممکن نبود . شایان ذکر است که با گذشت زمان فاصله پر شده با سیمان خالی تر شده و ممکن بود پروتز در استخوان لق شود ، که در این صورت نیاز به عمل دوباره تعویض مفصل وجود داشت .

اکثر تعویض مفصل های ناکامل مانند Austin Moore که به دنبال شکستگی ها انجام می شد ، به راحتی با فشار پروتز در درون استخوان ثابت می شد .

مطالب مرتبط با این مقاله :

تعویض مفصل لگن 

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن

آرتروز لگن

پاسخ

17 − شش =