بیماری های مفصل شانه

بیماری های مفصل شانه

مکانیک مفصل شانه تا حدودی پیچیده است . مفصل شانه در واقع از سه قسمت تشکیل شده است . مفصل گلنوهومرال یا مفصل واقعی شانه ، مفصل اکرومیوکلاویکولار ، مفصل استرنوکلاویکولار ، مفصل گلنوهومرال ، حرکات ابداکشن ، فلکشن و چرخشی را تحت کنترل عضلات پکتورال و اسکاپولو – هورمورال امکان پذیر می سازد . دو مفصل دیگر باهم چرخش نود درجه ای استخوان کتف روی قفسه سینه و لغزش متوسط قدامی –خلفی استخوان کتف را تحت کنترل عضلات گردنی –کتفی و کتفی –سینه ای انجام می دهند .

بیماری-های-مفصل-شانه

بیماری-های-مفصل-شانه

بیماری های مفصل شانه

بیماری های مفصل شانه شامل اکثر انواع آرتریت می باشد اما به طور قابل توجهی ، استئوآرتریت که در اکثر مفاصل شایع است-در مفصل گلنوهومرال کمتر شایع می باشد . با توجه به ساختار این مفصل ، چند اختلال خاص آن وجود دارد مانند پارگی حلقه عضلانی – تاندونی ، سندرم قوس دردناک و شانه منجمد . این بیماری ها بر روی هم ، قسمت زیادی از بیماری های شانه را تشکیل می دهند .

پیشرفت های اخیر در تصویربرداری بافت نرم و آرتروسکوپی ، تشخیص و درمان بسیاری از اختلالات شانه را متحول ساخته است . امروزه ، اعمال جراحی باز در مراکز تخصصی با اعمال جراحی آرتروسکوپیک با تهاجم اندک بافتی جایگزین شده اند که به همان اندازه در درمان بیماران موفق هستند .

درد در ناحیه شانه و بازو به طور ویژه ای در معرض سوء تعبیر است و افتراق علل درونی شانه از علل بیرونی ( از ستون فقرات گردن ، قفسه سینه و شکم ) نیازمند توجه ویژه است .

بیماری های مفصل شانه شامل اکثر انواع آرتریت می باشد اما به طور قابل توجهی ، استئوآرتریت که در اکثر مفاصل شایع است برای مشاوره و تعیین وقت قبلی بادکتر احسان فلاح متخصص ارتوپدی شماره های 02166439865 – 09390202004 تماس بگییرید . برای ارتباط با دکتر به  اینستاگرام مراجعه کنید .

بررسی علائم بیماری های مفصل شانه

ویژگی های درد شانه

محل دقیق و محدوده انتشار آن مهم می باشد . دردهای واقعی شانه هیچ گاه به خود شانه محدود نمی شود . به صورت تیپیک این دردها از نقطه ای نزدیک راس آکرومیون آغاز شده ، در سطح جانبی قسمت فوقانی بازو تا محل اتصال عضله دلتویید انتشار می یابند . انتشار دردهای شانه به زیر آرنج غیر معمول است . دردهای برخاسته از مفصل اکرومیوکلاویکولار یا استرنوکلاویکولار بر روی خود این مفاصل متمرکز بوده له اندام فوقانی انتشار نمی یابند .

دردهای ارجاعی در ناحیه شانه

دردهای ارجاعی ناشی از آسیب های شبکه بازویی غالبا از ریشه گردن به سمت فوقانی شانه و بازو انتشار می یابند . برخلاف دردهای واقعی شانه ، این دردها به طور شایع به زیر آرنج تا ساعد دست نیز انتشار می یابند و ممکن است با احساس پارستزی – غالبا به صورت احساس ” سوزن سوزن شدن یا ” بیحسی و کرختی ” توصیف می شود – همراه می باشند . درد ضایعات مربوط به قفسه سینه یا قسمت فوقانی شکم نیز ممکن است به شانه ارجاع شود .

معاینه برای بررسی علائم مفصل شانه

بیمار باید لباس هایش را تاکمر خارج سازد . معاینه مفصل شانه در حالتی که بیمار ایستاده ، راحت تر است اما می توان بیمار را روی یک چهار پایه بلند نشاند. در قسمت زیادی از معاینه ، پزشک پشت بیمار می ایستد تا راحت تر بتواند محل قرارگرفتن استخوان کتف را مشاهده نماید .

مطالب مرتبط با این مقاله :

دررفتگی مفصل شانه

تعویض مفصل شانه

پارگی تاندون شانه 

پاسخ

9 + 19 =