تعویض مفصل ران

تعویض مفصل ران

در این مقاله به موضوعاتی نظیر موارد ذیل می پردازیم:

  1. هزینه تعویض مفصل ران
  2. ورزش های بعد از تعویض مفصل ران
  3. انواع پروتز مفصل ران
  4. زمان تعویض مفصل ران

تعویض مفصل ران جزء یکی از پیچیده ترین عمل های جراحی می باشد. جراح طی عمل، مفصل ران آسیب دیده را با قطعه ای مصنوعی که فلزی یا پلاستیکی می باشد، جایگزین می کند. در صورتی که سایر درمان ها تاثیری در درمان درد ندارند، جراحی به عنوان آخرین گزینه پیشنهاد می شود. در نتیجه جراحی، درد مفصل ران از بین رفته و راه رفتن ساده تر می شود.

تعویض-مفصل-ران

تعویض-مفصل-ران

نحوه جراحی تعویض مفصل ران

در ابتدای جراحی جهت شل شدن عضلات و رفتن به خوابی عمیق، بیمار کاملاً بیهوش می شود. جهت جلوگیری از احساس هر گونه دردی حین جراحی یا بیدار شدن ناگهانی بیمار، بیهوشی صورت می گیرد. گاهی تزریق آمپول بی حسی به ستون فقرات نیز به عنوان روشی جایگزین استفاده می شود.

یک برش عمیق در قسمت کناری بالای ران ایجاد شده و ماهیچه چسبیده به استخوان بالایی جهت دسترسی به مفصل ران کنار زده می شود. سپس بخش توپ مانند مفصل ران توسط ابزار جراحی جدا شده و مفصل مصنوعی توسط ماده ای مخصوص به استخوان وصل می گردد. پزشک هرگونه غضروف آسیب دیده ای را جدا کرده و مایع اضافی جمع شده در ناحیه را بیرون می کشد. سپس ماهیچه در جای خود برگردانده شده و محل را بخیه می زنند.

این جراحی نیاز به یک پزشک بسیار ماهر در این زمینه دارد. ایجاد برش های هرچه کوچک تر از خونریزی و درد پس از جراحی به شدت می کاهد و نتیجتاً اسکار محل بخیه کوچکتر می شود. همچنین از مدت زمان بستری، دوران نقاهت و ترمیم کاسته می شود.به دلیل از دست دادن مقدار زیادی خون در طول جراحی بهتر است که از بیمار قبل از جراحی خون گرفته شود و پس از جراحی خون خود بیمار به وی تزریق شود.

ورزش های بعد از جراحی تعویض مفصل ران

توصیه می شود که بیمار پس از جراحی به مدت 4 تا 6 روز در بستر خوابیده و جهن تثبیت موقعیت مفصل ران جدید، یک بالشت در بین پاهای خود قرار دهد. به دلیل دشواری در ادرار کردن و نشستن، بهتر است که تا چند روز اول از یک سوند بهره گرفت. تمرینات فیزیوتراپی معمولاً روز بعد از جراحی تعویض مفصل ران شروع شده و بیمار می تواند تا چندین روز به کمک واکر یا عصا را برود. تا هفته ها و ماه ها پس از عمل جراحی تمرینات فیزیوتراپی ادامه می یابند.

بعد از جراحی تعویض مفصل ران ، یک سری محدودیت ها در انجام فعالیت ها برای فرد وجود دارد. رعایت نکات گفته شده از سوی متخصص ارتوپدی به تسریع روند بهبودی بیمار کمک می کند.دکتر فلاح متخصص ارتوپدی از روش های نوین و پیشرفته برای درمان این بیماری استفاده می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02166439865 – 09390202004 تماس بگییرید . برای ارتباط با دکتر به کانال تلگرام و اینستاگرام مراجعه کنید .

فیزیوتراپی پس از جراحی تعویض مفصل ران

برای6 تا 12 ماه پس از جراحی از چرخش و پیچیدن روی پای مورد نظر خودداری شود. همچنین نباید پای مورد نظر را از سطح کمر بالاتر آورده و یا بیشتر از 90 درجه روی پا خم شد. از انجام تمریناتی مانند اسکات و مشابه آن در طول این مدت باید پرهیز شود.

فیزیوتراپیست با استفاده از تکنیک ها و تجهیزات پیش رفته ای جهت پیروی کردن از باید ها و نباید های پس از جراحی و انجام صحیح حرکات و فعالبت های روزانه به بیمار کمک می کند. پیروی نکردن از دستورالعمل های حرکتی می تواند موجب در رفتگی مفصل جدید و نیاز به انجام یک جراحی دیگر شود.

حتی زمانی که ترمیم به طور کامل انجام گیرد، از یکسری از فعالیت های ورزشی سنگین و مشخص باید پرهیز کرد. این جراحی فعالیت های روزمره و عادی را ممکن می کند.

مراقبت های پس از تعویض مفصل ران

در زیر اقدامات ساده ای جهت تسریع بهبودی و بازگشت به وضعیت طبیعی آورده شده است:

  • از بالا رفتن از پله ها تا آنجا که می توانید پر هیز کنید. نهایتاً در روز یک تا دو بار از پله ها بالا و پایین روید.
  • برای نشستن از یک صندلی سفت با پشتی صاف استفاده کنید.
  • در منزل برای جلوگیری از افتادن، هر گونه مانعی که ممکن است سر راهتان قرار بگیرد را بردارید.
  • از یک توالت فرنگی بزرگ و استاندارد، جهت جلوگیری از خم شدن بیش از حد استفاده کنید.
  • ترجیحاً حیوانات خانگی خود را برای مدتی پس از جراحی به یکی از دوستان خود بسپارید.

بهتر است جهت بازگشت به فعالیت های روزمره مانند رانندگی، فعالیت های جنسی و ورزش کردن با پزشک خود مشورت کنید.

https://www.webmd.com/osteoarthritis/guide/hip-replacement-surgery#2

پاسخ

15 − 2 =