بهترین درمان در رفتگی مادرزادی لگن

دررفتگی مادرزادی لگن

آیا از شیوع در رفتگی مادرزادی لگن در بین نوزادان اطلاع دارید؟

درمان در رفتگی مادرزادی لگن چیست؟

به طور تقریبی در ایالت متحده آمریکا از هر 1000 نوزادی که به دنیا می آیند 1 الی 2 نوزاد به این عارضه مبتلا می باشد. با ما در این مقاله به منظور آشنایی کامل با دررفتگی مادرزادی لگن همراه باشید.

دررفتگی-مادرزادی-لگن

دررفتگی-مادرزادی-لگن

توپک سر استخوان را هیپ می گویند. در افراد سالم هیپ به انتهای بالای استخوان ران متصل شده است. در نوزادانی که با در رفتگی مادرزادی لگن به دنیا می آیند، هیپ یا سر استخوان به درستی در جای خود قرار نمی گیرد. بدلیل آنکه در ابتدا نیز توپک استخوان در جای خود محکم نشده است، به راحتی امکان جا به جا شدن آن وجود دارد.

در رفتگی مادرزادی لگن متداول ترین عارضه ای می باشد که ممکن است نوزاد را درگیر خود نماید. در صورتیکه این مشکل به موقع بر طرف نشود، می تواند در نخستین سال تولد کودک پیشرفته تر نیز گردد.

تحقیقات اخیر نشان می دهند قنداق کردن نوزادان و فشار بیش از حد به هیپ و زانو آنها، نوزاد را مستعد آسیب به مفصل لگن و هیپ می نماید. از آنجاییکه قنداق کردن در ایران تقریباً مرسوم می باشد، لذا شایسته است والدین شیوه صحیح قنداق کردن را یاد بگیرند. سفت قنداق کردن می تواند تا حد زیادی به مفاصل نوزادتان آسیب های جبران ناپذیری وارد نماید.

در تمام موارد در رفتگی مادر زادی هیپ، توپک استخوان نمی تواند به درستی در حفره مخصوص آن قرار گیرد. با عدم قرار گیری درست هیپ در جای خود، رباط های اطراف مفصل نیز دچار کشیدگی می شود.

در رفتگی مادرزادی لگن متداول ترین عارضه ای می باشد که ممکن است نوزاد را درگیر خود نماید. در صورتیکه این مشکل به موقع بر طرف نشود، می تواند در نخستین سال تولد کودک پیشرفته تر نیز گردد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی بادکتر احسان فلاح متخصص ارتوپدی شماره های 02166439865 – 09390202004 تماس بگییرید . برای ارتباط با دکتر به اینستاگرام مراجعه کنید.

انواع در رفتگی مادرزادی لگن

شدت مشکلات در ناحیه هیپ نوزادان متفاوت بوده و به صورت ذیل تقسیم بندی می شود:

در بیش تر موارد در رفتگی مادرزادی لگن، سر استخوان به طور کامل از حفره بیرون می زند.

  • هیپ با قابلیت جا به جایی

در این مورد توپک استخوان کمی جابه جا شده و با اقدامات مخصوصی می توان آن را به راحتی بر سر جای خود باز گرداند.

  • جا به جایی نسبی هیپ

در خصوص دررفتگی لگن با شدت متوسط، سر استخوان لگن به راحتی از جای خود خارج می شود.

درمان دررفتگی مادرزادی لگن

اگر در رفتگی مادرزادی لگن در هنگام تولد کشف شود، می تواند به راحتی و استفاده از کفش های مخصوص طبی و ارتوپدی که توسط متخصص ارتوپد تجویز می شود، درمان گردد. لذا زمانیکه این عارضه به موقع بر طرف نشود، می تواند موجب بروز مشکلات بزرگ تری در وی شده و یا حتی مفصل لگن از بین رفته و تعویض مفصل لگن واجب گردد.

درمان در رفتگی مادرزادی لگن با جراحی

درمان دررفتگی هیپ نوزاد با کمک جراحی برای هر سن می تواند متفاوت باشد. برای سن 6 ماه تا دوسال اگر تمام راهکارهای که پیش تر به آنها اشاره شد کارساز نبودند، جراحی پیشنهاد می گردد. به همین منظور برشی بر روی هیپ نوزاد داده می شود تا جراح بتواند واضح تر عارضه را مشاهده نماید. سپس توپک سر استخوان به محل خود بازگشته و داخل حفره مخصوص قرار می گیرد.

کودکان بالای 2 سال به دلیل آنکه نیاز به فعالیت بیش تری دارند، روش های غیر جراحی معمولاً موثر نمی باشند.

نتیجه گیری

در رفتگی مادرزادی لگن در نوزادان بسیار شایع می باشد. این مشکل هر چه زودتر و در سنین پایین تر برطرف گردد، مهار کردن آن راحت تر بوده و ممکن است به جراحی ختم نشود. شما می توانید پیش از 2 سالگی فرزندتان به متخصص ارتوپدی خوب مراجعه کرده و از بسیاری از پیامدها پیشگیری نمایید.

پاسخ

2 + هفت =