علت دررفتگی مکرر شانه چیست؟

دررفتگی مکرر شانه

علت در رفتگی مکرر شانه چیست؟

آیا درمان مشخصی برای این عارضه وجود دارد؟

مفصل شانه یکی از پر تحرک ترین مفاصل بدن می باشد. این ارگان از بدن موجب حرکت کردن، چرخیدن و دسترسی شما به اشیاء مورد نیازتان می گردد.

در-رفتگی-مکرر-مفصل-شانه

در-رفتگی-مکرر-مفصل-شانه

هرچه مفصل شانه شما از استحکام بیش تری برخوردار باشد، دامنه حرکت آن بیش تر می شود. اما زمانیکه استحکام مفاصل شانه کم شود می تواند منجر به خارج شدن سر استخوان کتف از محل خود شده به دررفتگی مفصل شانه ختم شود.

زمانیکه مفصل شانه از جای خود خارج شود، ممکن است دیگر به حالت اولیه باز نگردد. به این معنیکه با یکبار خارج شدن مفصل از جای خود، احتمال در رفتگی مکرر شانه بالا می رود. به در رفتگی مکرر شانه بی ثباتی شانه مزمن نیز می گویند.

شانه شما از سه استخوان اصلی تشکیل شده است. سر استخوان یا توپ استخوان بازو به یک سوکت کم عمق در تیغه شانه متصل شده است. این سوکت گلنوید نام دارد و ارگانی از بدن وظیفه نگه داشتن استخوان بر روی گلونوید را دارد. این بافت بر روی تمام اتصالات شانه را پوشانده و بالای استخوان شانه را به تیغه آن متصل می نماید. برای استحکام بیش تر استخوان شانه، ماهیچه ها و تاندون ها فراگرفته است.

در رفتگی مفصل شانه می تواند جزئی باشد و توپ بالایی استخوان شانه به طور مختصری از جای خود خارج شود. در رفتگی کامل مفصل شانه به زمانی اتلاق می گردد که توپ شانه به طور کل از جای خود خارج گردد.

زمانیکه تاندون ها، رباط ها و ماهیچه های اطراف مفصل شانه ار بین بروند و یا نازک شوند، در رفتگی مکرر شانه به وجود می آید. این عارضه به دلیل عدم ساپورت بافت های کناری مفصل به وجود آمده و در صورت عدم رسیدگی به موقع می تواند تا آخر عمر با فرد باقی بماند.

در رفتگی مفصل شانه می تواند جزئی باشد و توپ بالایی استخوان شانه به طور مختصری از جای خود خارج شود. در رفتگی کامل مفصل شانه به زمانی اتلاق می گردد که توپ شانه به طور کل از جای خود خارج گردد.برای مشاوره و تعیین وقت قبلی بادکتر احسان فلاح متخصص ارتوپدی شماره های 02166439865 – 09390202004 تماس بگییرید . برای ارتباط با دکتر به اینستاگرام مراجعه کنید.

علت دررفتگی مکرر شانه چیست؟

برخی از افراد با عارضه بی ثباتی شانه ممکن است هرگز دچار در رفتگی مکرر این مفصل نشوند. در بیش تر این افراد رباط ها دچار بی ثباتی می شوند. این نازکی بافت رباط در برخی از بیماران به صورت موروثی می باشد. علت دیگر این عارضه انجام حرکات ورزشی غیر اصولی است که باعث پارگی رباط می گردد.

ورزش هایی مانند شنا کردن، تنیس و والیبال جزء فعالیت های ورزشی هستند که می توانند منجر به کشیدگی رباط های شانه شوند. کشیدگی رباط شانه در صورتیکه به صورت مکرر باشد، می تواند منجر به پارگی رباط شانه و در نتیجه در رفتگی مکرر شانه گردد.

علائم در رفتگی مکرر شانه

در رفتگی شانه نیز مانند هر مشکل دیگری در بدن عوارضی را با خود در پی دارد. در ذیل به تعدادی از این عوارض اشاره می نماییم:

  • به دلیل جراحتی که دررفتگی شانه ایجاد می کند، درد یکی از متداول ترین عوارض این آسیب دیدگی می باشد.
  • خارج شدن مفصل شانه از جای خود در پی حرکات عادی و روزانه
  • بیرون زدگی مفصل شانه از جای خود
  • احساس سخت شدن و سفتی در مفصل و حسی مانند آویزان بودن شانه

با توجه به علائم فوق الذکر شایسته است هر چه سریع تر جهت درمان این عارضه اقدامات لازم را انجام دهید.

درمان دررفتگی مکرر کتف

اولین مرحله از درمان تشخیص درست هر عارضه و بیماری می باشد به این منظور پزشک متخصص ارتوپدی ممکن است آزمایشات ذیل را برای شما تجویز نماید:

  • تصویر برداری ایکس ری از کتف
  • ام آر آی از کتف

پس از آماده شدن نتایج حاصل از آزمایشات انجام شده، پزشک متخصص مورد اتنتخاب بهترین روش درمانی تصمیم گیری می نماید.

نتیجه گیری

در رفتگی مکرر شانه ممکن است به دلایل مختلفی روی دهد. این عارضه قابل درمان بوده و توسط عکس برداری های مخصوصی قابل تشخیص می باشد.

پاسخ

نه + 16 =