درمان آرتروز

درمان آرتروز

درمان آرتروز پا چیست ؟برای درمان آرتروز چه باید کرد؟ درمان آرتروز دست و درمان آرتروز گردن چیست ؟

درمان آرتروز چیست ؟ برای درمان ارتروز چه بخوریم ؟ درمان گیاهی آرتروز موثر است ؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ می دهیم.

آرتروز زانو  

آرتروز زانو از شایع ترین بیماری های جهان است. مشخصه آن تورم زانو و داشتن درد در ناحیه زانو است. از لحاظ علمی زانو مفصلی است که علاوه بر حرکات خم و راست شدن، دارای حرکت چرخشی و لغزندگی هم هست و در صورتی که حرکت لغزیدن آن اشتباه صورت گیرد سبب ساییدگی زانو می شود.

درمان آرتروز

درمان آرتروز

سن ابتلا به آرتروز زانو 

در هر سنی امکان ابتلا به آرتروز زانو هست. معمولا در سنین پایین بیماری به نام کندرومالاسی وجود دارد. کندرومالاسی یعنی غضروف داخل زانو و پشت کشکک نرم می شود و این شروع آرتروز است و بهترین زمان برای درمان است تا از تخریب غضروف های زانو جلوگیری شود. برای پیشگیری از آن باید به تغییر وضعیت زندگی، حرکات ورزشی اصلاحی و استفاده از داروهای غضروف ساز توجه کرد و با این موارد در سنین پایین درد ها رفع می شوند ولی در سنین بالا  به دلیل آسیب دیدگی بالای زانوها و حتی انحراف زانو به شکل پرانتزی این موارد تاثیر زیادی ندارد و تنها باید جراحی یا تعویض مفصل انجام داد.

پیشگیری از آرتروز زانو

  • چهار زانو نشستن های فشار بسیار زیادی به زانو وارد می کند و باید از ان پرهیز کرد.
  • در صورت نشستن بر روی صندلی در صورتی که زاویه پاها 90 درجه باشد باز هم فشار زیادی به پاها وارد می شود و زانو باید برای تقویت غضروف هایی که در قسمت میانی آن قرار دارد حرکت کند. حرکت زانو سبب می شود مایع مغذی درون آن حرکت کرده و به غضروف ها برسد.
از لحاظ علمی زانو مفصلی است که علاوه بر حرکات خم و راست شدن، دارای حرکت چرخشی و لغزندگی هم هست و در صورتی که حرکت لغزیدن آن اشتباه صورت گیرد سبب ساییدگی زانو می شود.برای مشاوره و تعیین وقت قبلی بادکتر احسان فلاح متخصص ارتوپدی شماره های 02166439865 – 09390202004 تماس بگییرید . برای ارتباط با دکتر به  اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان آرتروز با PRP  زانو

سلول درمانی یا PRP  زانو روشی است که با پیشرفت علم و تکنولوژی به درمان آرتروز کمک می کند.  PRPروشی بی خطر و موثر در درمان آرتروزهای خفیف و متوسط و حتی ارتروزهای پیشرفته که در آن بیمار کاندید تعویض مفصل است ، می باشد.  در این روش 60 تا 80 درصد از درد بیمار برای مدت حدود یک سال کاهش می یابد. مطالعات جدید، کارایی PRP در ترمیم و تسکین درد مفصل زانوی دچار آرتروز را به اثبات رسانده است.

برای انجام PRP  مقداری خون از بازوی بیمار گرفته می شود سپس خون داخل کیت مخصوصی قرار داده شده و سانتریفیوژ می شود. فرآیند سانتریفیوژ خون شامل استخراج پلاسمای پر از پلاکت و فاکتورهای رشدی است. این فرآیند چند دقیقه طول می کشد اما در واقع غلظت پلاکت را تا 5 برابر نسبت به خون طبیعی شما افزایش می دهد. سپس این فاکتورهای رشدی به محل های مورد نظر در زانوی شما تزریق شده و می تواند منجر به رشد و ترمیم غضروف آسیب دیده زانوی شما شود. فرآیند بهبودی 6 هفته طول می کشد و پس از آن بیمار به زندگی عاری از درد خود بازمی گردد.

مطالب مرتبط با این مقاله :

آرتروز لگن 

پیشگیری از آرتروز 

پاسخ

شش + شش =