درمان کوتاهی پا

درمان کوتاهی پا

آیا می دانستید با روش های ساده جراحی می توان کوتاهی یکی از پاها را درمان کرد ؟ آیا می دانستید بسیاری از افراد دارای اختلاف طول پا هستند در صورتی که خود نمی دانند ؟ در این مقاله درباره روش های تشخیص کوتاهی پا و جراحی آن می پردازیم.

درمان-کوتاهی-پا

درمان-کوتاهی-پا

اختلاف طول پاها

اختلاف طول اندام ها یعنی یکی از پاها بلندتر از دیگری باشد . به احتمال زیاد قبل از عمل جراحی پاعای شما طول مساوی نداشتند و اندازه کردن آنها هنگام عمل جراحی کار بسیار مشکلی است . ارزیابی قبل از عمل جراحی بسیار مهم است .

علائم کوتاهی پا

اگر احساس می کنید که یکی از پاهایتان کوتاهتر از دیگری است به متخصص ارتوپد مراجعه کنید . علائمی به شرح ذیل در این وضعیت مشاهده می شود :

  • معمولا پای سمت مبتلا و دردناک کوتاهتر است . علت این امر از بین رفتن فاصله مفصلی و صاف شدن سر استخوان ران در سمت مبتلا می باشد .
  • همچنین عضلات خم کننده لگن دردناک ، دچار کشش غیرطبیعی و چسبندگی می شوند و لگن را در حالت خم شده نگه می دارند که خود موجب کوتاه تر شدن پای مبتلا می شود.
کوتاهی یکی از پاها یکی از مسائل شایع در بین افراد می باشد که تنها راه درمان آن جراحی است . دکتر فلاح متخصص ارتوپدی از روش های نوین و پیشرفته برای این جراحی استفاده می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02166439865 – 09390202004 تماس بگییرید . برای ارتباط با دکتر به  اینستاگرام مراجعه کنید .

روش تشخیص کوتاهی پا

همان طور که قبلا اشاره شد ، یکی از مراحل ارزیابی بیمار قبل از برنامه ریزی برای عمل جراحی ، اندازه گیری اندام های تحتانی می باشد که به دو صورت حقیقی و ظاهری انجام می شود . مقایسه هر دو نوع این اندازه گیری ها مهم است . به عنوان مثال ممکن است در طول ظاهری اندام های تحتانی تفاوت وجود داشته باشد در حالی که طول حقیقی هر دو اندام تحتانی یکسان باشد . این حالت در مواردی مانند وجود قوس غیرطبیعی در ستون فقرات ایجاد می شود که سبب می شود تا یک سمت لگن بالاتر از سمت دیگر قرار گیرد . و در نتیجه بیمار احساس کوتاهی در یکی از پاها را داشته باشد در حالی که طول واقعی هر دو اندام تحتانی یکسان است .

  1. استفاده از چوب

یک روش برای فهمیدن این موضوع استفاده از روشی است که با استفاده از چند قطعه چوب انجام می شود . جراح قطعات را با ارتفاع مختلف را زیر پار کوتهتر بیمار ایستاده قرار می دهد تا جایی که لگن هر دو طرف در یک خط قرار گیرد . اصلاح طول ظاهری با این روش اگر منجر به ایجاد درد در ستون فقرات بیمار شود ، نشان از عدم اصلاح طول حقیقی پاها دارد .

  1. تصویر برداری

اندازه گیری همیشه کاملا دقیق نیست . در برخی موارد از انواع خاصی از تصویر برداری رادیولوژی جهت اندازه گیری طول اندام های تحتانی استفاده می شود . اختلاف طول اندام ها در هنگام عمل جراحی مورد توجه قرار می گیرد . جراح ممکن است از شابلون های مختلف از نظر اندازه و طول بر روی تصویر رادیولوژی استفاده و اجزاء پروتز را بر حسب آنها آماده کند . اما به هر حال در هنگام جراحی همیشه اصلاح طول اندام ها به طور کامل امکان پذیر نیست .

درمان کوتاهی یکی از پاها

در اتاق عمل چند روش مختلف وجود دارد که البته هیچ کدام از آنها همیشه دقیق نیستند . جراح ممکن است از نقطه ای تا نقطه ای دیگر را قبل و بعد از جای گذاری پروتز اندازه گیری کند تا اختلاف بین دو اندازه گیری را متوجه شده و آنها را اصلاح کند . او همچنین ممکن است مقایسه طول هر دو اندام تحتانی را بعد از جای گذاری پروتز انجام دهد و آن را تا جای ممکن مساوی کند . گاهی اوقات ممکن است جراح تصویربرداری را درخواست کند که عموما با اسکنوگرام و یا تله رونتگنوگرام یا سی تی اسکنوگرام می تواند اندازه دقیق و محل کوتاهی بلندی اندام تحتانی را مشخص کرد .

نحوه جراحی کوتاهی پا

بر روی تخت عمل جراحی ، جراح می تواند طول اندام مورد عمل را به وسیله قرار دادن پایه کوتاه یا بلند پروتز در استخوان ران ، تا حدودی تنظیم کند . همچنین طول گردن استخوان ران هم قابل تغییر است . در برخی موارد بلند تر کردن پای مورد عمل ضروری است . جراح با این کار در واقع باعث افزایش کشش بافت نرم اطراف مفصل خواهد شد که این امر از دررفتن مفصل جلوگیری می کند .

اختلاف طول دو پا در چه افرادی دیده می شود ؟

اکثر بیماران مقدار کوچکی کوتاهی یا بلندی پا را تحمل می کنند و هرگز به این اختلاف طول توجهی نمی کنند باید اشاره نمود که حتی در افراد نرمال هم امکان دارد اختلاف طول دو اندام وجود داشته باشد .

مطالب مرتبط با این مقاله :

آب آوردن زانو

زانو پرانتزی

آسیب های ورزشی زانو

پاسخ

16 + دوازده =