علت انجام رادیوگرافی ستون فقرات

علت انجام رادیوگرافی ستون فقرات

از رادیو گرافی یا اشعه ایکس چه می دانید؟ آیا می دانستید درد هایی که در نواحی گردن و کمر خود احساس می کنید رادیو گرافی می تواند دلیل اصلی آن را مشخص کند؟

رادیو گرافی

در فرایند رادیو گرافی برای عکسبرداری از نواحی داخلی بدن ( اعضاء وجوارح داخلی) از طریق ارسال اشعه ایکس عمل می کنند.

به گفته دکتر احسان فلاح متخصص ارتوپدی معمولا متخصصی ارتوپدی برای بررسی وضعیت ستون فقرات این عکسبرداری را تجویز می کند و بیمارانی که از ناحیه ستون فقرات دچار مشکل شده اند به وسیله رادیوگرافی مورد بررسی قرار گرفته تا بهترین درمان ها برای آنها در نظر گرفته شود.

در این روش با کمک دستگاهی، اشعه ایکس که قابلیت عبور از بدن انسان را دارد به داخل بدن فرستاده و به مشاهده تمام اتفاقاتی که در بدن رخ می دهد نائل می شوند.

در این مقاله می خواهیم در خصوص رادیو گرافی ستون فقرات سخن بگوییم و قدری اطلاعات مفیدی را جهت آشنایی همراهان ارائه کنیم.

علت رادیوگرافی ستون فقرات

علت رادیوگرافی ستون فقرات

ساختار ستون فقرات انسانی

 1. ستون فقرات گردنی
 2. ستون فقرات توراسیک
 3. ستون فقرات در ناحیه کمری خارجی
 4. ساکروم

به جهت بروز مشکلات در نواحی مختلف پزشک تشخیص می دهد که کدام یک از بخش های فوق مورد رادیو گرافی قرار بگیرد.

مثلا اگر پزشک بخواهد تصویری از استخوان مهره هفتم گردن داشته باشد رادیو گرافی در بخش ستون فقرات گردنی انجام می گیرد. در رادیو گرافی توراسیک تصویر استوان دوازدهم قفسه سینه بیمار نمایش داده می شود.

بیشتر بخوانید: ضربه و آسیب به گردن در تصادف ، تعویض مفصل شانه

چرا ستون فقرات بیماران باید رادیو گرافی شود؟

 1. عده ای ممکن است دائما و به مدت طولانی درد هایی در نواحی کمر و یا گردن داشته باشند. پزشک متخصص ارتوپدی برای آنکه علت این درد ها را ریشه یابی کند باید تصویری از ستون فقرات داشته باشد.
 2. اگر کسی به علل مختلف دچار آسیب جدی شده باشد( مثل تصادف و یا سقوط از ارتفاع زیاد) پزشک برای آنکه یقین حاصل کند که در ناحیه ستون فقرات دچار شکستگی و یا در رفتگی های نگران کننده نشده است به تصویر ستون فقرات نیاز دارد که رادیو گرافی این تصویر را در اختیارش قرار می دهد.
 3. در برخی افراد ممکن است انحنایی که در ناحیه ستون فقرات وجود دارد غیر عادی و مشکل ساز باشد. پزشک برای بررسی این انحنا باید رادیو گرافی این بخش ها را ببیند.
 4. بیمارانی هستند که در ناحیه ستون فقرات عمل جراحی شدند که پزشک پس از مدتی برای مشاهده نتیجه کار باید تصویر ستون فقرات جراحی شده را ببیند.
 5. برخی از افراد در این نواحی دچار تومورها و یا زائده های استخوانی می شوند و پزشک برای بررسی و تشخیص های لازم تصاویر رادیوگرافی این بخش ها را باید ببیند.
 6. برخی کودکان هنگام تولد با یکسری مشکلات و اختلال هایی در نواحی ستون فقرات به دنیا می آیند مانند اسپینا بیفیدا. پزشک برای بررسی میزان این مشکل و بیماری رادیو گرافی را تجویز می کند تا تصویری دقیق از ستون فقرات کودک داشته باشد.

به علاوه تمام چرایی هایی که در بالا عرض کردیم بسیاری از عوامل دیگری وجود دارد که می تواند عامل تجویز رادیو گرافی برای شما باشد.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی بادکتر احسان فلاح متخصص ارتوپدی شماره های 02166439865 – 09390202004 تماس بگیرید. برای همچنین می توانید از صفحه اینستاگرام دکتر احساس فلاح دیدن فرمائید.

آمادگی هایی که باید برای انجام رادیو گرافی باید داشته باشیم چیست؟

با توجه به اینکه همواره باید شرایطی را در روند درمانی خود لحاظ کنیم در این بخش برآنیم توصیه هایی را به شما داشته باشیم تا اگر می خواهید رادیو گرافی کنید بهترین کار را انجام دهید.

 1. زنانی که باردار هستند و یا اینکه در خود احتمال بارداری را می دهند حتما باید با پزشک خود درمیان بگذارند. این توصیه به این دلیل است که ممکن است اشعه ایکس به جنین صدمه وارد کند. برای جلوگیری از بروز مشکلات برای جنین مادر تمهیدی که اندیشیده شده است این است که شکم بندی از جنس سرب به ناحیه شکم مادر می بندند و سپس در دستگاه رادیو گرافی قرار می گیرد.
 2. هرگونه استفاده از طلا و جواهرات دیگر ممنوع است. به همین جهت پیش از انجام رادیو گرافی پزشک تذکر می دهد که گردنبند، گوشواره و هرنوع گل سر که فلزی باشد را کنار بگذارید.
 3. اگر نگرانی هایی در این زمینه دارید حتما پیش از انجام رادیو گرافی با پزشک خود صحبت کنید تا استرس و اضطراب شما کاهش یابد. استرس و اضطراب می تواند مشکلاتی را برای خود بیمار ایجاد کند.

نگران انجام رادیو گرافی نباشید، چون….

علیرغم اینکه بسیاری از بیماران در جریان کامل فرایند رادیو گرافی هستند اما باز هم دچار نگرانی ها و استرس هایی می شوند.

در اینجا می خواهیم بگوییم ابدا نگران انجام آن نباشید از آن رو که حتی کمترین درد و نارحتی متوجه شما نیست.

رادیوگرافی ستون فقرات

رادیوگرافی ستون فقرات

فرایند انجام رادیو گرافی چگونه است؟

پیش از آنکه بخواهید وارد دستگاه شوید برخی از مراکز درمانی لباسی بلند و گشادی را در اختیارتان قرار می دهند تا بپوشید، سپس برای انجام رادیو گرافی کافی است که روی تختی که دستگاه رادیولوژی دارد دراز بکشید. و دستگاه به مدت یک ربع (در مواردی بیشتر از یک ربع ) حرکت کرده تا بتواند در معرض اشعه های ایکس قرار بگیرد. در این مدت تمام عکسبرداری های لازم از نواحی مورد نظر انجام می شود.

در تمام طول مدت این یک ربع تنها کاری که لازم است شما انجام دهید این است که ثابت و بی حرکت باشید تا کیفیت عکس ها خوب باشد. (در صورت حرکت عکس ها تار می شود و کمک لازم را در جهت تشخیص به ما نمی کند).

سخن آخر

امید است که در پایان این مقاله توانسته باشیم بسیاری از نگرانی های شما را به آگاهی مبدل کرده باشیم. گاهی آگاهی از پروسه ی درمانی در صد موفقیت روند درمانی را افزایش می دهد زیرا افراد با همکاری بیشتر و استرس کمتری در کنار پزشک شان قرار می گیرند و به خودشان کمک می کنند.

راه های ارتباطی با دکتر احساس فلاح متخصص ارتوپدی

شماره تماس: 02166439865 – 09390202004 

آدرس اینستاگرام :https://www.instagram.com/doctor.fallah/

آدرس مطب: ایران – تهران – چمران شمال به جنوب – نرسیده به باقرخان – نبش کوچه انوشه – پلاک 42 – واحد 12

پاسخ

3 × 4 =