علت تق تق زانو چیست؟

علت تق تق زانو

آیا در موقع رانندگی، ورزش، نشستن و برخواست کردن صدای قرچ قرچ زانویتان بلند می شود؟

آیا تاکنون به علت اصلی این پدیده فکر کرده اید؟

با ما در این مقاله به منظور اطلاع از علت تق تق زانو و روش های درمان آن همراه باشید.

علت-تق-تق-زانو-چیست؟

علت-تق-تق-زانو-چیست؟

تق تق زانو ممکن است در جوانی پدیدار شده و با افزایش سن تشدید شود. بنابراین با توجه به اینکه در سنین پایین تر درمان موثرتر می باشد، بنابراین شایسته است برای یافتن علت آن حتماً به پزشک متخصص ارتوپدی مراجعه شود.

علت اصلی تق تق زانو از بین رفتن بافت های نگهدارنده مفصل بوده و سن مناسب جهت درمان های دارویی پایین تر از 45 سال می باشد. لذا زانو درد های دوران جوانی ناشی از عدم تحرک بوده و نیازمند پیگیری می باشند.

 گرچه تق تق زانو عارضه ای نگران کننده نمی باشد، اما ممکن است نشان از عارضه نگران کننده دیگری بدهد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی بادکتر احسان فلاح متخصص ارتوپدی شماره های 02166439865 – 09390202004 تماس بگییرید . برای ارتباط با دکتر به اینستاگرام مراجعه کنید .

صدای تق تق زانوها ناشی از آرتروز زانو، از بین رفتن بافت مفاصل بوده و در برخی از مواقع با درد همراه می باشد. برای جلوگیری از فرسایش بیش تر مفصل ها می توان با انجام ورزش های خاص به تقویت عضلات کناری آنها پرداخت.

در صورتیکه تق تق زانو با تورم و درد همراه باشد و پیگیر های به موقع انجام نگیرد، ممکن است جراحی تعویض مفصل زانو تجویز گردد. اما همواره پزشک متخصص ارتوپدی کم عارضه ترین راه را برای درمان شما پیشنهاد می دهد.

چگونه صدای تق تق زانو را کاهش دهیم؟

گرچه تق تق زانو عارضه ای نگران کننده نمی باشد، اما ممکن است نشان از عارضه نگران کننده دیگری بدهد. در ذیل به برخی از راهکارهای کاهش دهنده تق تق زانو اشاره می نماییم:

 1. در هنگام نشستن بر روی صندلی، بهتر است زیر پای خود را بلند نمایید.
 2. در صورتیکه مجبور به رانندگی در مسافت های طولانی مدت هستید، حتماً در میانه راه خودرو را متوقف کرده و نرمش های ساده ای انجام دهید.
 3. از سرویس بهداشتی فرنگی برای اجابت مزاج استفاده نمایید.
 4. تا جای ممکن از جمع کردن پاها خودداری نمایید.
 5. برای برداشتن اجسام سنگین، حتماً از وسایل مخصوص و چرخ دستی استفاده نموده و در هنگام بلند کردن آنها در حالت مناسبی قرار گیرید. به گونه ای که کم ترین فشار به کمر و زانوی شما وارد بیاید.

زانو درد

درد زانو یکی از رایج ترین درد های اسکلت بدن بوده و بیش ترین مراجعه به پزشک را دارا می باشد. با توجه به زندگی ماشینی تعداد افرادی که از زانو درد رنج می برند رو به افزایش است. درد زانو به دلایل مختلفی روی داده و با توجه به علت آن درمانگر شما بهترین راه درمانی را ارائه می دهد.

دلایل درد زانو

داشتن تحرک بدنی مناسب و روزانه بهترین کاری است که شما می توانید برای مراقبت از زانو های خود انجام دهید. ولی آسیب دیدگی غیر قابل پیش بینی بوده و اجتناب ناپذیر است.

برخی از رایج ترین مشکلات زانو به شرح ذیل می باشد:

 1. پارگی رباط زانو
 2. پاره شدن منیسک زانو
 3. پارگی تاندون های زانو
 4. در رفتن کشگک زانو
 5. از بین رفتن مفاصل زانو
 6. بورسیت زانو
 7. نرمی غضروف زانو

پاسخ

9 + دوازده =