عمل رباط صلیبی با لیزر

عمل رباط صلیبی با لیزر

در مورد عمل رباط صلیبی با لیزر چه می دانید؟

آیا عمل رباط صلیبی می تواند به روش بسته نیز انجام شود؟

با ما در این مقاله به منظور آشنایی با عمل رباط صلیبی با لیزر همراه باشید.

عمل-رباط-صلیبی-با-لیزر

عمل-رباط-صلیبی-با-لیزر

رباط ها موجب استحکام بین مفاصل می شوند و اطلاعات مربوط به تحرک مفاصل را به مغز مخابره می کنند. انجام درست این وظیفه به مغز کمک می کند تا از حرکت مفصل مطلع شده و به درستی آن را کنترل نماید.

در زانو دو راباط صلیبی قرار دارند. یکی از آنها ACL(anterior cruciate ligament) یا رباط صلیبی قدامی و یکی دیگر PCL(posterior cruciate ligament)  یا رباط صلیبی عقبی نام دارد. هر یک از این رباط ها ممکن است به تنهایی یا به همراه بافت های دیگر استخوان دچار آسیب شده و موجب زانو درد، لقی و عدم ثبات مفصل زانو شوند.

ورزش هایی که برخورد در آنها زیاد بوده و ورزش هایی همچون اسکی، فوتبال و حرکات پر سرعت و ناگهانی می توانند موجب پارگی رباط صلیبی شوند.

عمل رباط صلیبی با لیزر علاوه بر کم عارضه بودن، به بهبود عوارض ناشی از پارگی رباط کمک کرده و موجب درمان این مشکل می شود. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی بادکتر احسان فلاح متخصص ارتوپدی شماره های 02166439865 – 09390202004 تماس بگییرید . برای ارتباط با دکتر به اینستاگرام مراجعه کنید.

تمامی افرادی که دچار پارگی رباط صلیبی می شوند، احتیاجی به عمل های باز ندارند. لذا در افرادی که تحت عمل باز نیز قرار گرفته اند، فیزیوتراپی پس از جراحی بسیار مهم و حیاتی می باشد.  فیزیوتراپی موجب کاهش ریسک آسیب های مجدد به زانو شده و نتیجه مثبت عمل را پایدارتر می کند.

همچنین فیزیوتراپی پیش از عمل رباط صلیبی با لیزر توصیه می شود. در صورتیکه بیمار پیش از این عمل به اندازه مورد نیاز تحت فیزیوتراپی قرار نگیرد، خشکی مفاصل و محدودیت حرکتی دور از ذهن نمی باشد. لذا زمانیکه مایع داخل مفصل جذب شد و قدرت عضلات بازیابی گردید، آنگاه آمادگی برای انجام جراحی شروع می شود.

لیزر درمانی پیشرفته به خوبی موجب درمان پارگی رباط صلیبی می شود. لیزر با نور قرمز و مادون قرمز به کاهش درد و بهبود بافت های از دست رفته می شود. این روش موجب افزایش سرعت بازسازی و کاهش تورم می گردد.

انواع سطوح پارگی رباط صلیبی

پارگی رباط ها را به سه درجه تقسیم می کنند:

  • پارگی درج یک

در این مورد اتصال بین رباط ها به طور کامل از بین نرفته و هنوز لقی بین مفاصل بروز نکرده است.

  • پارگی درجه دو

در صورتیکه رباط های صلیبی مربوط به زانو باشد، با آسیب به آنها ممکن است دچار پارگی درجه دو شوند. این پارگی متوسط بوده و زانو تا اندازه ای ناپایدار می شود.

  • پارگی درجه سه

در پارگی درجه سه، به طور کامل رباط صلیبی از هم گسسته می شود. در این مرحله پارگی ممکن است با جدا شدن استخوان همراه شود.

بیماری که دچار پارگی رباط صلیبی شده است، توانایی دویدن و پریدن را از دست داده و حتی در هنگام راه رفتن عادی ناگهان احساس خالی شدن در زانو را نماید. در این حالت زانو ها ورم کرده و دچار داغی و قرمزی می شود.

نتیجه گیری

عمل رباط صلیبی با لیزر علاوه بر کم عارضه بودن، به بهبود عوارض ناشی از پارگی رباط کمک کرده و موجب درمان این مشکل می شود. شما می توانید با مراجعه به متخصص ارتوپدی در تهران از صدمات بیش تر به مفاصل خود جلوگیری نمایید.

پاسخ

هفت − چهار =