عمل سوراخ کردن سر استخوان ران

عمل سوراخ کردن سر استخوان ران

این عمل جراحی با هدف درمان درد مفصل لگن در مراحل اولیه AVN انجام می شود. یکی از دلایل درد در AVN افزایش فشار داخل مغز استخوان ران است . کاهش فشار از این ناحیه می تواند موجب کاهش درد و کمک به ترمیم استخوان شود . البته بر سر این که این عمل واقعا موثر باشد یا نه توافق نظر وجود ندارد .

عمل-سوراخ-کردن-سر-استخوان-ران

عمل-سوراخ-کردن-سر-استخوان-ران

کاربرد سوراخ کردن سر استخوان ران

این عمل جراحی در واقع شامل سوراخ کردن سر و گردن استخوان ران است که سبب کاهش فشار در عروق کوچک مغز استخوان ، در ناحیه آسیب دیده می شود . این امر ، سبب افزایش جریان خون و ترمیم استخوان می شود .

نحوه سوراخ کردن سر استخوان ران

این عمل جراحی تحت بیهوشی کامل و یا بی حسی نخاعی قابل انجام است . در هنگام عمل جراحی بیمار به صورت طاق باز می خوابد . نوع خاصی از تصویربرداری رادیولوژی با کمک دستگاه C.ARM انجام می شود تا محل دقیق ضایعه در سر استخوان ران ، مشخص شود. و همچنین ابزاری که برای عمل استفاده می شود ، در موقعیت درست استفاده شوند.

این عمل جراحی در واقع شامل سوراخ کردن سر و گردن استخوان ران است که سبب کاهش فشار در عروق کوچک مغز استخوان ، در ناحیه آسیب دیده می شود .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی بادکتر احسان فلاح متخصص ارتوپدی شماره های 02166439865 – 09390202004 تماس بگییرید . برای ارتباط با دکتر به  اینستاگرام مراجعه کنید .

عمل جراحی با برش پوست و عبور سیم راهنما به سمت قسمت آسیب دیده سر استخوان ران آغاز می شود . وقتی موقعیت پین به وسیله تصویر رادیولوژی بررسی شد و در محل درست قرار داشت ، به وسیله دریل عمل سوراخ کردن محل سیاه شدگی انجام می شود . برخی جراحان ، محل آسیب را با پیوند استخوان پر می کنند . رویکرد دیگر ، قرار دادن یک میله کوچک در گردن استخوان ران است تا از استخوان در حال ترمیم محافظت کند ، ولی ارزش بالاتر هیچ کدام از روش های فوق نسبت به دریل کردن تنها ثابت نشده است . در مطالعات اخیر از ترکیبات Stem cell جهت پرکردن محل دریل استفاده می شود . اینکه از دریل هایی با قطر بزرگ تر یا قطر کوچک تر استفاده شود ، تفاوتی در نتایج دیده نشده است .

همان طور که گفته شد تشخیص AVN سا MRI امکان پذیر است . عمل جراحی عنوان شده فقط در مراحل اولیه AVN قابل قبول است و اگر بیماری پیشرفته باشد و سطوح مفصلی کولاپس کرده باشند ، این عمل نتایج موفقیت آمیزی را به دنبال نخواهد داشت . از آنجایی که این عمل جراحی با سوراخ کردن استخوان همراه است . عدم وزن اندازی و یا رعایت و کمتر فشار آوردن به پای عمل شده در یک دوره 6 تا 12 هفته ای توصیه می شود . انجام این جراحی زمانی قابل توصیه است که بیمار در حال مصرف کورتون به خاطر بیماری زمینه ای نباشند .

مطالب مرتبط با این مقاله :

تعویض مفصل ران

مراقبت های بعد از تعویض مفصل ران

ورزش بعد از تعویض مفصل ران

پاسخ

پنج + دوازده =