فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن

جلسات فیزیوتراپی بلافاصله بعد از جراحی و هنگامی که در بخش بستری هستید ، شروع می شود و هنگامی که ترخیص شدید به صورت سرپایی در کلینیک ادامه می یابد . فیزیوتراپی شامل آموزش راه رفتن و تمرینات جهت تقویت عضلات و آموزش باید و نباید های ضروری می باشد . بسیار ضروری است که با کمک فیزیوتراپی به اندازه کافی قوی شوید تا نتایج آنچنان که مورد انتظار است به دست آید. در ادامه به طور مفصل درباره فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن می پردازیم.

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن

آموزش فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن

در شروع فیزیوتراپی از شما خواسته می شود که تمریناتی را برای مفصل لگن خود  در حالت دراز کشیده در تخت انجام دهید . شما آموزش خواهید یافت که چگونه با احتیاط رو و لبه تخت بنشینید و چگونه از تخت خارج شوید . شما همچنین در روز عمل و یا یک روز بعد از عمل شروع به راه رفتن می کنید . فیزیوتراپیست در ابتدا با کمک واکر یا عصا آموزش های لازم جهت راه رفتن را برایتان بیان می کند و برحسب اینکه چه مقدار اجازه وزن اندازی روی پای عمل شده را داشته باشید ، به شما نحوه صحیح استفاده از وسایل کمکی راه رفتن را عنوان خواهد کرد . همچنین آموزش هایی نظیر موارد پیاده شدن از ماشین ، بالا پایین رفتن از پله ها و.. در زمانی که در بیمارستان بستری هستید مرور خواهند شد .

همچنین فیزیوتراپیست و یا درمانگر در مورد نحوه انجام کارهای روزمره با شما صحبت خواهد کرد و در مورد احتیاطات لازم جهت پیشگیری از عوارض عمل جراحی نکاتی را به شما خواهد گفت. در نهایت فیزیوتراپیست ورزش هایی که باید انجام دهید را به شما آموزش خواهد داد.

ورزش بعد از تعویض مفصل لگن

تمرین ، کلید بهبودی بعد از جراحی تعویض مفصل لگن است . شما ممکن است تنها شش تا هشت ساعت در هفته فیزیوتراپیست داشته باشید اما مهم است که خودتان هنگامی که در منزل هستید چند بار در روز ورزش های اختصاصی تان را انجام دهید.سعی کنید هر چهار ساعت ، چند دقیقه از وقت خود را به ورزش اختصاص دهید . ورزش های استاندار در این صورت شامل موارد ذیل می باشد :

 • در حالت خوابیده : این ورزش ها را در حالتی که روی تخت و به صورت طاق باز خوابیده اید انجام دهید . عضلات باسن خود را شل و سفت کنید . زانوی خودرا به تخت فشار دهید و چند ثانیه نگه دارید .
 • در حالت نشسته : بر روی لبه تخت یا روی صندلی بنشینید و یک پای خود را ثابت نگه داشته و پای دیگر را به آرامی بالا و پایین ببرید.
 • در حالت ایستاده : در حالی که ایستاده اید و دست های خود را از طاقچه یا پشت صندلی گرفته اید تمرین را انجام دهید .
 • در روزهای بعد از عمل جراحی هنگامی که اجازه به پهلو خوابیدن را داشته اید با کمک درمانگر یک پای خود را به آرامی بالا و پایین ببرید.
بعد از جراحی تعویض مفصل لگن ، یک سری محدودیت ها در انجام فعالیت ها برای فرد وجود دارد. رعایت نکات گفته شده از سوی متخصص ارتوپدی به تسریع روند بهبودی بیمار کمک می کند.دکتر فلاح متخصص ارتوپدی از روش های نوین و پیشرفته برای درمان این بیماری استفاده می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02166439865 – 09390202004 تماس بگییرید . برای ارتباط با دکتر به  اینستاگرام مراجعه کنید .

مراقبت های بعد از عمل تعویض مفصل لگن

بسیاری از بیماران می پرسند چه احتیاطی کنم تا مفصل لگن مصنوعی بعد از عمل دچار دررفتگی نشود ؟ در حقیقت هنگامی که در بیمارستان هستید ، جراح و فیزیوترپیست شما نکاتی را که باید در دوره پس از جراحی رعایت کنید به شما گوشزد خواهند کرد. به طور کلی شما باید مراقب دررفتگی لگن خود باشید . دررفتگی مفصل مصنوعی ، زمانی رخ می دهد که گوی از کاسه خارج می شود .

چند قانون برای جلوگیری از  حرکات با دامنه زیاد در مفصل وجود دارد که از دررفتگی مفصل مصنوعی در روزهای اول بعد از جراحی جلوگیری می کند :

 • بر روی مفصل لگن خود بیشتر از 90 درجه خم نشوید .
 • بر روی صندلی های خیلی کم ارتفاع نشینید .
 • برای نشستن از صندلی های بلند استفاده کنید و یا یک بالش یا کوسن روی صندلی قرار دهید .
 • طوری ننشینید که زانوهایتان بالاتر از سطح لگن باشد .
 • پاهایتان را بر روی همدیگر نیندازید .
 • به صورت زانو زده روی زمین ننشینید .
 • پای عمل شده تان را از خط وسط بدن ، داخل تر نیاورید .
 • هنگام خوابیدن بین زانوهایتان بالش بگذارید .
 • از وسایل کمکی مانند پاشنه کش استفاده کنید.
 • در حال ایستادن یا راه رفتن از حرکات چرخشی ناگهانی بپرهیزید.
 • در حال راه رفتن پای خود را به سمت داخل نچرخانید .
 • پای عمل شده خود را در هنگام نشستن و بلند شدن از صندلی در وضعیت صاف قرار دهید .
 • وسایل خانه را در جاهایی قرار دهید که برای برداشتن آنها مجبور به خم شدن نباشید .

برخی جراحان پیشنهاد می کنند مراقبت های بعد از جراحی تعویض لگن را تا سه ماه بیماران باید رعایت کنند  اما برخی دیگر اعتقاد دارند  خودداری از نشستن روی زمین تا آخر عمر باید مورد توجه قرار گیرد.

مطالب مرتبط با این مقاله:

دررفتگی لگن

آرتروپلاستی لگن

شکستگی لگن

آرتروز لگن

پاسخ

8 − هفت =