متخصص ارتوپدی در ستارخان

متخصص ارتوپدی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

آیا تنها داشتن مهارت و تجربه برای این شاخص کافی می باشد؟

با ما در این مقاله به منظور آشنایی با وظایف یک ارتوپد همراه باشید.

متخصص-ارتوپدی-در-ستارخان

متخصص-ارتوپدی-در-ستارخان

زمانیکه به مطب یک پزشک ارتوپد مراجعه می کنید، قطعاً به دنبال درمان یک عارضه می باشید. سالانه تعداد زیادی از افراد با عوارض ناشی از آرتروز، زانوی پرانتزی، ضربدری و ساییدگی کشکک زانو به پزشک مراجعه می کنند.

اما بر خلاف تصور ما تمامی این افراد از قشر سالخورده جامعه نمی باشند. با تغییر سبک زندگی بشریت، کم تحرکی و در پی آن افزایش وزن قشر جوان جامعه که می بایست آینده سازان این سرزمین باشند، درگیر مشکلات و بیمارهای ارتوپدی شده اند.

بیماری های ارتوپدی نیز همچون هر بیماری دیگر نیازمند رسیدگی و پیگری های به موقع هستند. از آنجایی که مسائل ژنتیکی نقش اندکی در این بیماری ها دارند، لذا با تغییر سبک زندگی می توان تا حد زیادی از ابتلا به این بیماری ها مصون ماند.

درد مفاصل بسیار آزار دهنده است. درد در مفاصل زانو با نشستن و برخواستن از روی زمین بدتر می شود. لذا متخصص ارتوپدی پیشنهاد می کند تا برای کاهش این درد از نشستن بر روی زمین خودداری کرده و از صندلی و یا مبل استاندارد استفاده نمایید.

درد مفصل می تواند نشان از آرتروز باشد. البته تشخیص دقیق این موضوع تنها توسط متخصص انجام شده و به واسطه آزمایش های مخصوصی امکان پذیر می باشد.

سالانه افراد زیادی برای تعویض مفصل زانو مراجعه می کنند. اما تنها راه درمان آرتروز عمل جراحی نمی باشد. بسته به میزان پیشرفت بیماری، نحوه درمان می تواند متفاوت باشد. در برخی افراد متخصص ارتوپدی تنها به درمان های دارویی، آبدرمانی و فیزیوتراپی بسنده می کند.

روماتیسم بیماریی است که بیش تر بانوان را درگیر می نماید. این عارضه در زمان جوانی بیش از میان سالی عود می کند. روماتیسم در اغلب مواقع با درد در قسمت مچ دست و پا بروز می کند. لذا پزشک متخصص ارتوپدی در ابتدا با انجام آزمایش و رادیولوژی اقدام به کشف علت این درد ها می نماید.

یکی از شاخص ترین جراحی هایی که پزشک متخصص ارتوپدی انجام می دهد، آرتروسکوپی زانو می باشد. زمانی که فرد بر اثر فعالیت ورزشی اشتباه و یا عوامل دیگر دچار پارگی منیسک شده است، آندوسکوپی زانو واجب می شود.

این جراحی می تواند برای اهداف ارتوپدی دیگر نیز کاربرد داشته باشد. بهترین متخصص ارتوپدی از دید مردم معمولاً کسی است که در کم ترین زمان ممکن به درد های آنها پایان دهد. اما اگر تمام این درمان ها برای آنها واجب نباشد چه؟

در برخی مواقع درمان های جراحی برای زانو ضربدری کودکان توصیه نمی شود. متخصص ارتوپدی در ابتدا کفش های مخصوصی را برای اصلاح فرم پاها تجویز می نماید و تنها زمانیکه رشد جسمانی فرد کامل شده است و جایی برای بازگشت استخوانها وجود نداشته باشد، جراحی پای پرانتزی توصیه می شود.

نتیجه گیری

یک متخصص ارتوپدی خوب تعویض مفصل لگن، تعویض مفصل شانه و .. را با مهارت خاصی انجام می دهد. بیماری های ارتوپدی همچون هر بیماری دیگری نیازمند پیگیری های به موقع می باشد.