علت ناتوانی در راه رفتن کودکان چیست؟

ناتوانی در راه رفتن کودکان

ناتوانی در راه رفتن کودکان و یا وقفه در توانایی راه رفتن آنها، یکی از مشکلاتی می باشد که ممکن است والدین را نگران و مضطرب نماید.

ناتوانی-در-راه-رفتن-کودکان

ناتوانی-در-راه-رفتن-کودکان

علت این امر هرچه باشد، می بایست توسط پزشک متخصص ارتوپدی مورد بررسی های دقیق قرار گیرد. در صورتیکه فرزند شما طبق جدول ذیل نتواند تحرک کافی از خود نشان دهد، می تواند زنگ خطری برای پیگیری های شما باشد:

  • در شش هفتگی: کودک شما می تواند با پشت خمیده بنشیند، ولی نیاز به حمایت شما دارد. کنترل سر وی راحت تر انجام می گیرد. زمانیکه ماهیچه های شکم کودک به اندازه کافی قوی شده باشند، می تواند به راحتی سر و سایر اندام های بالاتنه را کنترل نماید.
  • در سه ماهگی: کودک می تواند سر را در زاویه 90 درجه با بدن نگه دارد.
  • در شش ماهگی: سر وی در راستای بدنش قرار گرفته و می تواند با کمک شما بنشیند. سر را به آرامی پایین و بالا می کند.
  • در نه ماهگی: می تواند بدون کمک شما بنشیند. بدن وی در یک محور مشخص قرار می گیرد و توانایی چهار دست و پا رفتن را نیز دارد.( سن دقیقی برای چهار دست و پار رفتن کودک وجود ندارد. برخی از کودکان هرگز چهار دست و پا نمی روند.)
  • در ده ماهگی: وی تلاش می کند تا بر روی پا بیاستد. در این زمان به کمک گرفتن شی خاصی برای مدتی بر روی پای خود می ماند.
  • در دوازده ماهگی: راه رفتن و ایستادن را باه کمک گرفتن شی ایستایی برای اولین بار تجربه می کند. می تواند به توپ ضربه بزند و به آرامی و با کمک شما راه برود.
  • در هجده ماهگی: کودک به خوبی راه می رود. از پله ها و با کمک نرده های کناری بالا می رود. به آرامی می دود و می تواند بر روی صندلی بشیند.
  • در دو سالگی: به تنهایی از پله ها بالا و پایین می رود. به توپ ضربه می زند و دو پایی راه می رود.
  • در سه سالگی: کودک در سه سالگی می تواند به راحتی راه برود، بدود و برای مدتی بر روی یک پا بایستد.

سن راه رفتن در کودکان مختلف می تواند متفاوت باشد. برخی از کودکان در 11 الی 15 ماهگی توانایی راه رفتن به کمک والدین را پیدا می کنند. برخی دیگر با آنکه دیرتر شروع به راه رفتن می کنند، ولی به همان اندازه در این امر پیشرفت می کنند. لذا ناتوانی در راه رفتن کودکان تنها با بررسی ها و معاینات بالینی و توسط متخصص ارتوپدی قابل تشخیص است.

ناتوانی در راه رفتن کودکان و یا وقفه در توانایی راه رفتن آنها، یکی از مشکلاتی می باشد که ممکن است والدین را نگران و مضطرب نماید. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی بادکتر احسان فلاح متخصص ارتوپدی شماره های 02166439865 – 09390202004 تماس بگییرید . برای ارتباط با دکتر به اینستاگرام مراجعه کنید.

 التهاب مفصل لگن در کودکان

در صورتیکه کودک شما راه رفتن را شروع کرده ولی در هنگام راه رفتن لنگش دارد، ممکن است به التهاب مفصل لگن دچار شده باشد. این التهاب که موجب تورم در مفصل هیپ کودکان می شود، موجب لنگش در ناحیه ساق پا و مفصل هیپ می شود. علت این عارضه به طور دقیق مشخص نیست ولی با استراحت کافی در منزل و استفاده از داروهایی همچون ایبوبروفن این عارضه رفع می شود. فراموش نکنید که مصرف برخی داروهای مسکن برای کودکان زیر 16 سال ممنوع بوده و می بایست با تجویز پزشک متخصص انجام گیرد.

نتیجه گیری

ناتوانی در راه رفتن کودکان  می تواند به دلایل مختلفی صورت پذیرد. لذا بسته به علت این عارضه، درمان آن نیز توسط پزشک متخصص ارتوپدی قابل انجام می باشد. در صورتیکه فرزند شما توانایی تحرک سالم را در اولین ماه های تولد ندارد، بهتر است هر چه سریع تر به پرشک متخصص ارتوپدی خوب در تهران مراجعه کنید و آزمایشات و درمان های لازم را دریافت نمایید.

پاسخ

1 × 5 =