پیوند استخوان

پیوند استخوان

پیوندهای استخوان معمولا با استفاده از استخوان به دست آمده از قسمت های دیگر بدن بیمار ( پیوند اتولوگ یا اتوگرافت ) انجام می شوند . اگر دریافت استخوان از بدن بیمار ، غیرممکن یا نامطلوب باشد ، از استخوان های شخص دیگری ( پیوند آلوگرافت ، پیوند هم جنس یا هوموگرافت) استفاده می شود. تا زمانی که ثابت شود این استخوان ، عاری از عفونت های مسری از جمله عفونت HIV و سایر عفونت های ویروسی خطرناک می باشد باید در شرایط استریل در حالت انجماد نگهداری شود.

پیوند-استخوان

پیوند-استخوان

شرایط پیوند استخوان

اگر اهداکننده استخوان زنده باشد (عمدتا سر استخوان ران طی عمل جراحی بازسازی کامل مفصل هیپ برداشته می شود ) جهت اطمینان یافتن از عدم ابتلای فرد اهدا کننده به بیماری های عفونی در زمان برداشت استخوان باید 9 ماه بعد ، بررسی کامل انجام شود . استخوان به دست آمده از جسد توسط پرتوتابی استریل می شود و امروز به طور فزاینده ای بانک های نگهداری بافت بزرگ ، آن را در دسترس قرار می دهند . پیوند استخوان به دست آمده از حیوانات (پیوند زنوگرافت ، پیوند غیر هم جنس یا هتروگرافت ) پس از عمل آوری ویژه جهت کاهش ویژگی های آنتی ژنی قابل انجام است . در برخی مراکز به صورت محدود ، هنوز از این استخوان ها ( عمدتا استخوان گاو ) که به صورت تجاری و در بسته های استریل تهیه شده اند ، استفاده می شود . اما مشخص شده استفاده از استخوان خود بیمار بهتر بوده نمی توان در مورد ادغام استخوان پیوند شده از حیوانات به درون بافت میزبان مطمئن بود .

 . اگر دریافت استخوان از بدن بیمار ، غیرممکن یا نامطلوب باشد ، از استخوان های شخص دیگری ( پیوند آلوگرافت ، پیوند هم جنس یا هوموگرافت) استفاده می شود. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی بادکتر احسان فلاح متخصص ارتوپدی شماره های 02166439865 – 09390202004 تماس بگییرید . برای ارتباط با دکتر به  اینستاگرام مراجعه کنید .

اندیکاسیون های پیوند استخوان

اندیکاسیون های عمده پیوند استخوان عبارتند از :

  • در موارد عدم جوش خوردن شکستگی جهت پیشبرد جوش خوردن شکستگی
  • در عمل جراحی بی حرکت کردن مفصل ، همراه با روش جراحی داخل مفصلی یا خارج مفصلی
  • جهت پرکردن یک ضایعه یا حفره در استخوان

نحوه انجام پیوند استخوان

استخوان لازم جهت پیوند اتوگرافت ممکن است به صورت صفحه های محکم یا تراشه ، باریکه یا خرده های کوچک تهیه شود.

پیوند استخوان پشتیبان

پیوند استخوان پشتیبان معمولا از استخوان های قشری محکم دریافت می شود :

قسمت زیر پوستی استخوان تیبیا محل شایع دریافت استخوان می باشد . استخوان پیوندی به وسیله ثابت سازی داخلی یا قرار دادن بین بافت های میزبان در محل ثابت می شود . این چنین پیوندهایی ، به عنوان یک آتل درونی و همزمان به صورت داربستی برای رشد استخوان جدید نقش ایفا می کنند .

پیوند باریکه استخوان

این نوع پیوند استخوان معمولا از استخوان اسفنجی – به ویژه از ستیغ ایلیاک – دریافت و به طور شایع جهت درمان عدم جوش خوردن شکستگی ها استفاده می شود . این استخوان را در اطراف محل شکستگی ، درون پریوست قرار می دهند و به وسیله چند بیخه در بافت نرم روی استخوان ، آن را در محل ثابت می نمایند .

پیوند تکه های استخوان

این نوع پیوند نیز به طور ارجح از استخوان اسفنجی تهیه می شود و کاربردی مانند پیوند باریکه استخوان دارد اما اندازه استخوان پیوندی در این موارد کوچک تر است . این تکه های استخوان به سادگی با استفاده از چند بخیه در بافت نرم روی استخوان ، درون یا در اطراف استخوان پذیرنده محکم می شوند.

مطالب مرتبط با این مقاله :

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل شانه 

پاسخ

13 − 12 =